o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
„W kierunku źródła spokoju”, to projekt, w którym wzięło udział 16 matek dzieci z niepełnosprawnością. Cykl warsztatów prowadzonych przez terapeutę i trenerkę warsztatu umiejętności psychospołecznych, joga śmiechu oraz zajęcia taneczne łączące zmysłowe ruchy i gorącą latynoamerykańską muzykę pomogły mamom w panowaniu nad stresem, jaki towarzyszy wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością.
Od początku powstania Stowarzyszenia, regularnie prowadzimy wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Ogrom codziennych obowiązków i stres towarzyszący wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością przyczynia się do zachwiania zdrowia psychicznego i fizycznego, dlatego w kolejnym naszym projekcie realizowaliśmy takie działania, by zapewnić rodzicom wsparcie i wiedzę, jak troszczyć się o własne zdrowie, by lepiej sprawować swoją funkcję rodzicielską i opiekuńczą.
Dzięki zajęciom, które finansowo wsparło miasto Rybnik mamy skorzystały z cyklu warsztatów prowadzonych przez terapeutę i trenerkę warsztatu umiejętności psychospołecznych, na których pracowały nad lepszym radzeniem sobie ze stresem oraz z faktem niepełnosprawności w rodzinie. To był czas na dużą dawkę różnorodnych emocji, był śmiech, łzy, złość, refleksja i praca nad sobą, które pozwoliły uczestniczkom osiągnąć wewnętrzny ład i harmonię.
Ważną częścią projektu było też wskazanie aktywności ruchowej, jako zajęcia pomagającego zmniejszyć stres. Dla uczestniczek zorganizowaliśmy atrakcyjne spotkania.
Na zajęciach relaksacyjnych wykorzystano jogę śmiechu. Śmiech i proste ćwiczenia sprawiły, że było zabawnie i radośnie, a po warsztatach, uczestniczki projektu wracały do domów rozluźnione, szczęśliwe i naładowane energią potrzebną do zmagania się z ich problemami.
Drugą formą radzenia sobie ze stresem były warsztaty ruchowe w szkole tańca RONDO, na których mamy przy gorącej latynoamerykańskiej muzyce poznawały różne style i odmiany tańca wykorzystujące zmysłową choreografię. Te zajęcia poza fizyczną aktywnością pomogły paniom zadbać o swoją kobiecość, odsuwając na chwilę ich nieustanną rolę opiekuna dziecka z niepełnosprawnością. Po pierwszych zajęciach i zmaganiach z trudami choreografii powstał nawet wiersz autorstwa Jolanty Bachlaj:
W Sexy Dance, jak szalone
nogi chodzą w swoją stronę,
miał być przód a jest tył,
przód doganiam z całych sił.
Kiedy przód już mam o krok
to wyprzedza mnie skok w bok.
Kiedy się obracam w bok,
to następny jest już krok.
Prawa ręka na bioderku,
lewa widzi to w lusterku,
powolutku pnie się w górę,
potem dłonie krążą chórem,
jedna na drugą nachodzi -
zgrabnie dłoniom to wychodzi.
Te zajęcia tak się naszym uczestniczkom spodobały, że zaproponowały ich kontynuację, już po zakończeniu projektu.
Mamy nadzieję, że kilkumiesięczne spotkania ze specjalistami, zajęcia relaksacyjne i ruchowe oraz integracyjny aspekt spotkań przybliżyły mamy do znalezienie ich własnych źródeł spokoju, z których będą mogły czerpać energię również po zakończeniu zajęć.
Za nami półmetek projektu „W kierunku źródła spokoju”, w którym uczestniczą mamy dzieci z niepełnosprawnością. Panie skorzystały już z cyklu warsztatów "Świadomy Ja" moim najlepszym lekarstwem prowadzonych przez naszego „etatowego” terapeutę/trenera oraz z zajęć relaksacyjnych, na których wykorzystaliśmy jogę śmiechu.
Przez trzy miesiące uczestniczki brały udział w spotkaniach z terapeutą/trenerem, na których zwiększały poziom radzenia sobie w sytuacji niepełnosprawności w rodzinie poprzez wzmocnienie kompetencji psychospołecznych (w zakresie samooceny, komunikacji interpersonalnej, asertywności, emocji).
Ciekawostką były zajęcia relaksacyjne, które prowadziła joginka śmiechu Agnieszka Malina:
- Joga śmiechu, to wyjątkowa koncepcja, która zakłada, że każdy może śmiać się bez powodu. Polega na przeplataniu prostych ćwiczeń wywołujących śmiech z ćwiczeniami oddechowymi. Sztucznie wywoływany śmiech, kontakt wzrokowy i klimat dziecięcej zabawy wkrótce uruchamia prawdziwy i zaraźliwy śmiech. Tak dostarczamy tlen do ciała i mózgu, co sprawia, że czujemy się zdrowi i energiczni.
Joga śmiechu opiera się na naukowej teorii i doświadczeniach, iż mózg ludzki nie rozróżnia świadomie wywołanego "sztucznego" śmiechu od "prawdziwego". W obu przypadkach można zyskać fizjologiczne i psychologiczne korzyści. Naturalny śmiech, który towarzyszy nam przez całe życie, zależy od wielu czynników i warunków. Często nie mamy zbyt wielu powodów, by się śmiać, to znaczy, że pozostawiamy śmiech przypadkowi, natomiast praktykując jogę śmiechu nie zostawiamy go na pastwę losu, ale korzystamy z niego z zaangażowaniem nawet w trudniejszych chwilach i gorszym nastroju.
Swoimi wrażeniami z zajęć podzieliły się dwie mamy Kasia i Ela. Zapraszamy do lektury:
Warsztaty dotyczące spokoju wywołały we mnie dużą dawkę różnorodnych emocji: był śmiech, łzy, złość, refleksja i praca nad sobą i nad tym, co sprawia mi największy problem - czyli wyrażanie swoich uczuć i problemów na forum grupy - czasem pomagał tu życzliwy „kuksaniec” koleżanki.
By nauczyć się bycia cierpliwym w stosunku do swojego niepełnosprawnego dziecka trzeba wykazać się cierpliwością do samego siebie, starać się osiągnąć wewnętrzny ład i harmonię.
Dlaczego brakuje nam cierpliwości? Może to brak czasu dla siebie, brak odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi, nieustanne bycie tylko mamą? Warto zatem docierać i odkrywać swoje źródła spokoju – a każdy z nas je ma. Pielęgnować je i pozwolić im, aby zajmowały stałe miejsce w naszym życiu. Nikt z nas nie jest idealny, dlatego dajmy sobie prawo do odczuwania zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji.
Oczywiście muszę tutaj wspomnieć o naszym „guru” Jarku Tarnowskim, bo bez niego te warsztaty miały by zupełnie inny wymiar.
Na koniec pozwolę sobie przytoczyć cytat: „CIERPLIWOŚĆ JEST GORZKA, ALE JEJ OWOCE SĄ SŁODKIE”
Kasia K.
W ramach warsztatów „W kierunku źródła spokoju” mieliśmy możliwość uczestniczyć w Jodze Śmiechu. Nasza Joginka pokazała nam jak można wesoło i pozytywnie zareagować na wysokie rachunki, zakorkowane ulice i inne niedogodności życia codziennego. Na wszelakie smutki – śmiech i okrzyk "ha, ha, ha, super, super, hej!!". Nasza grupa jest zintegrowana, więc bez skrępowania, patrząc jedna na drugą wybuchałyśmy salwami śmiechu. Okazuje się, że aby się śmiać nie trzeba mieć powodu, dobrego humoru, czy zobaczyć zabawną sytuację… Można się śmiać tak po prostu z niczego i można to robić bardzo długo. Niczym nieuzasadniony uśmiech i proste ćwiczenia sprawiły, że było zabawnie, radośnie i głośno. Szkolna sala gimnastyczna rozbrzmiewała chichotem ponad godzinę, następnie prowadząca postanowiła nas wyciszyć dzwonkami i kamertonem. Po warsztatach, byłyśmy rozluźnione, szczęśliwe i naładowałyśmy baterie na zmaganie się z problemami tego świata, które okazują się do ogarnięcia.
Dziękuję Stowarzyszeniu "Razem" za umożliwienie mi skorzystanie z takiej formy relaksu i pracy nad sobą.
Ela Kowalik
Warsztaty prowadzili:
Jarosław Tarnowski - trener warsztatu umiejętności psychospołecznych, terapeuta TSR - członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pedagog, dydaktyk, psychiatryczny terapeuta środowiskowy, certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej i europejski organizator pomocy społecznej.
Agnieszka Malina – joginka śmiechu, zafascynowana życiem w zgodzie z naturą. Prowadzi terapię czaszkowo – krzyżową, relaks dźwiękiem.
„W kierunku źródła spokoju” to program profilaktyczno-edukacyjny, który powstał w odpowiedzi na problemy rodziców i osób mających w rodzinie osobę z niepełnosprawnością lub przewlekle chorującą, którzy potrzebują wsparcia i spotkań w grupie osób z podobnymi doświadczeniami.
Do udziału w zajęciach zapraszamy rodziców lub inne osoby mające w rodzinie osobę z niepełnosprawnością lub przewlekle chorującą mieszkających na terenie Rybnika.
Projekt składa się z dwóch bloków tematycznych, pierwszy to cykl warsztatów prowadzonych przez parę wykwalifikowanych terapeutów/trenerów. Drugi blok to pokazowe warsztaty ruchowe, których celem jest pokazanie sposobów zapobiegania chorobom związanych ze stresem oraz zajęcia relaksacyjne. Ponieważ celem projektu jest promocja i wzmocnienie zdrowego stylu życia, a „śmiech to zdrowie” w zajęciach relaksacyjnych wykorzystamy jogę śmiechu.
W ramach projektu odbędą się:
1. Warsztaty radzenia sobie ze stresem - warsztaty stanowią kompleksowy program psychoedukacyjny. Treści programowe zawierają elementy wiedzy z zakresu psychoneuroimmunologii, wspieranie zdrowego myślenia i zdrowych zachowań uczestników projektu.
2. Warsztaty "Świadomy Ja" moim najlepszym lekarstwem – ich celem jest zwiększenie poziomu radzenia sobie w sytuacji choroby bądź niepełnosprawności w rodzinie poprzez wzmocnienie kompetencji psychospołecznych (w zakresie samooceny, komunikacji interpersonalnej, asertywności, emocji).
3. Pokazowe warsztaty ruchowe - to praktyczne zajęcia w miejscach sportu i rekreacji lub w miejskiej przestrzeni publicznej, których celem jest wskazanie aktywności ruchowej, jako zajęcia pomagającego zmniejszyć stres. Dzięki zaproponowanym różnym formom aktywizacji ruchowej, każdy uczestnik samodzielnie wybierze, które przynoszą mu największe poczucie odprężenia i relaksacji.
4. Zajęcia relaksacyjne - zajęcia mają formę relaksacyjną, odbędą się z wykorzystaniem jogi śmiechu - gimnastyki łączącej specjalne ćwiczenia wywołujące śmiech z ćwiczeniami oddechowymi.
Zgłoszenia przyjmuje Joanna Tarnowska, tel. 698 388 528.
Projekt wspófinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”