o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Pisząc wniosek do Fundacji PZU na realizację projektu „Zdrowe plecy mojej mamy” nie sądziliśmy, że wywoła takie zamieszanie. Oczywiście pozytywne zamieszanie.
Zakończyliśmy projekt "Zdrowe plecy mojej mamy". Cieszymy się, że otrzymaliśmy wiele pozytywnych uwag, opinii i komentarzy na temat naszych działań. Ukazały się artykuły w Tygodniku Rybnickim, Gazecie Rybnickiej, w lokalnym dodatku do Gazety Wyborczej. Były też informacje w Internecie, a nawet na stronie rybnickiej Komendy Miejskiej Policji. Były one ciepłe i rzeczowe. Ktoś wreszcie pomyślał o rodzicach – usłyszałem z ust jednej z matek, która wcale nie brała udziału w projekcie i na dodatek nie pochodziła z Rybnika a z Wodzisławia Śląskiego. Słyszała bowiem o działaniach rehabilitacyjnych (niwelowanie przeciążeń kręgosłupa) i rekreacyjnych (nordic-walking), kierowanych do rodziców dzieci niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Projekt bowiem oprócz działań rehabilitacyjnych i usamodzielniających kierowanych do dzieci, zwracał uwagę na problemy ich rodziców. Ci mówili nam, iż w całym myśleniu o rehabilitacji dzieci prowadzonych przez różne instytucje brak jest miejsc na nich samych. Nacisk kładzie się na rehabilitację ich niepełnosprawnego potomstwa pomijając problemy i potrzeby rodziców…
Dobrze, że nasze dzieci zostały wyciągnięte z domu i mogły pójść między ludzi, że mogły bawić się z pełnosprawnymi rówieśnikami – to komentarz do cotygodniowych zajęć integracyjnych. Dzieciom zaproponowaliśmy bowiem różnego rodzaju działania mające integrować je i aktywizować społecznie w zakresie ich indywidualnych potrzeb i możliwości. Dzieci uczestniczyły w grupowych zajęciach z zakresu pedagogiki zabawy. W trakcie zajęć opiekę nad nimi sprawowali pedagog i przeszkoleni wolontariusze. Ci ostatni starali się dać im przykład jak powinny zachowywać się w trakcie rozmów i zabaw z rówieśnikami. Spotkania przyniosły jednak obustronne korzyści. Wolontariusze mogli zobaczyć problemy z jakimi borykają się ich rówieśnicy. Te dziewczyny i chłopcy chcą być zaakceptowani w realnym świecie, dlatego potrafią szczerze pokazać lub powiedzieć co czują w danej sytuacji - zauważyła Marta, jedna z wolontariuszek.
„Zamieszanie” sprowokowaliśmy także różnymi zajęciami organizowanymi dla uczestników projektu w przestrzeni publicznej. Uznaliśmy, że warto mimo ich niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej (nawet tej znacznej) pokazać im różne miejsca życia społecznego. Dobrze przyjęli nas rybniccy policjanci, pokazując dzieciom radiowozy policyjne, szkolenie psa policyjnego, monitoring miasta. Niesamowite przyjęcie zgotowali nam także rybniccy strażacy, pokazując sprzęt na którym pracują oraz symulując akcję ratowniczą. Wśród innych zajęć aktywizujących społecznie uczestników projektu były wizyty w: centrum handlowym, kinie, markecie, sklepie zoologicznym, mini-ZOO, na basenie. Dzieci miały też możliwość nauki korzystania z komunikacji miejskiej i kolejowej. W efekcie odbyły wycieczkę kolejką wąskotorową w Rudach...
Nordic - walking to strzał w dziesiątkę!
Jestem uczestniczką projektu „Zdrowe plecy mojej mamy”, mamą 22 letniej córki poruszającej się na wózku. W ramach działań projektowych uczestniczyłam w zajęciach ruchowych polegających na spacerach z kijkami tzw. nordic walking. Kiedy skończymy już dzieści… lat pojawił się nowy aspekt aktywności fizycznej. Trzeba pomyśleć o sercu, kręgosłupie i innych schorzeniach pojawiających się w tym wieku. Motywacja zdrowotna stała się główną przyczyną podejmowania regularnej aktywności fizycznej nieraz nawet po wieloletniej przerwie wymuszonej w związku ze sprawowaniem intensywnej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem Taką szansę dał mi - matce nie chodzącej córki w/w projekt. Jestem bardzo zadowolona, że mogła skorzystać z tak modnej i skutecznej formy rehabilitacji jaką jest nordic walking, który nie wymaga dużej sprawności fizycznej i daje widoczne efekty - poprawę zdrowia i samopoczucia. Pod okiem profesjonalisty – rehabilitanta cała grupa dzielnie kroczyła duktami leśnymi, pokonując 10-12 km z przerwami na gimnastykę rozciągającą. Podczas „wypraw” po zdrowie mam doskonałą okazję do wymiany doświadczeń jakie nabyliśmy przy opiece nad swoim chorym dzieckiem. Wszystkie spotkania wpłynęły bardzo korzystnie na nasze samopoczucie, sprawiły, że zapomniałyśmy chociaż na chwilę o problemach dnia codziennego, minął stres, wracały witalne siły. Proste formy ruchowe, tego typu aktywność wiązała się z przyjemnością, relaksem, zabawą tym bardziej, że wszystko to działo się pod okiem instruktora. Nordic walking był strzałem w dziesiątkę! Mama Kasi
Trwały zajęcia integracyjne, rehabilitacyjne oraz nordic - walking dla rodziców
Na półmetku projektu.. Dzieci w trakcie zajęć integracyjnych śpiewały piosenki karaoke oraz przygotowywały przedstawienie. Rodzice w tym czasie spacerowali po lesie z instruktorem nordic - walking. "Ależ to było wytchnienie" - skomnetował jeden z nich. "Super sprawa" - dodał drugi. Dzieci brały także udział w indywidualnych zajęciach usamdzielniających. Cały czas trwała też rehabilitacja ruchowa dzieci i rodziców. Informacje o projekcie ukazały się w dodatku lokalnym do Gazety Wyborczej.
Trwały zajęcia integracyjne
Od stycznia odbywały się zajęcia integracyjne. Poprowadzone były z wykorzystaniem pedagogiki zabawy. Prowadząc zajęcia opieraliśmy się na przekonaniu o możliwościach rozwojowych tkwiących w każdej osobie. Umożliwialiśmy przeżywanie, odkrywanie, dbaliśmy o dobre samopoczucie i zabawę wszystkich uczestników. Podczas zabaw byliśmy już w dalekiej podróży, lecieliśmy samolotem, pokonywaliśmy trudne przeszkody. Bawiliśmy się na zabawie karnawałowej, przebieraliśmy i malowaliśmy się. Przygotowywaliśmy układy taneczne, tworzyliśmy żywe obrazy i rzeźby, zwiedzaliśmy śnieżne krainy... Bawiliśmy się chustą animacyjną na każdych zajęciach. Było miło i kolorowo. Ania Jaszczuk
Zajęcia pedagogiczne
Pierwsze grupowe zajęcia pedagogiczne odbyły się 19 stycznia 2010 w Centrum Rekreacji i Rehabilitacji „Bushido” (ul. Floriańska 1, Rybnik 44-217).
Rehabilitacja ruchowa dzieci i rodziców
Od początku grudnia 2009 ruszyły zajęcia z rehabilitacji dzieci i ich rodziców. Terminy rehabilitacji ustalane były indywidualnie w Gabinecie Fizjoterapii, Rehabilitacji Ruchowej i Fizykoterapii dr Andrzeja Myśliwca (ul. Rymera 4, 44-200 Rybnik, tel.: 0-32 739 80 77)
Szkolenie dla wolontariuszy
5 grudnia 2009 odbyło się szkolenie dla wolonatriuszy z zakresu pedagogiki zabawy. Od stycznia 2010 wolontariusze będą wspomagać dzieci objęte programem w zakresie nauki kompetencji umożliwiających maksymalnie samodzielne funkcjonowanie społeczene. Szczegóły ze szkolenia.
Rekrutacja do projektu
16 listopada 2009 odbyło się posiedzenie Komisji rekrutującej do projektu w składzie:
- dr Andrzej Myśliwiec – fizjoterapeuta, rehabilitant ruchu,
- mgr Krzysztof Chełstowski – oligofrenopedagog,
- mgr Mariola Ciuraj – koordynator projektu.
Wszelkie szczegóły:
- Protokół z posiedzenia Komisji
- Lista osób zakwalifikownaych do projektu
Osoby zakwalifikowane do wsparcia projektowego o szczegółach poinfowane zostaną telefonicznie.
Podstawowe informacje o projekcie
Celem projektu było prowadzenie systematycznych i zorganizowanych form wsparcia fizjoterapeutycznego i terapeutycznego dla dzieci z niepełnoprawnością ruchową oraz upośledzeniem umysłowym, poruszających się na wózkach inwalidzkich, i ich rodziców (rezygnujących z aktywności zawodowej i społecznej z powodu zajmowania się niepełnosprawnym dzieckiem).
Wsparcie fizjoterapeutyczne dzieci i ich rodziców było powiązane i prowadzone równolegle. Były to ćwiczenia z zakresu fizjoterapii ukierunkowane na:
- poprawę funkcji motorycznych dziecka zmierzających do zwiększenia jego samodzielności ruchowej,
- zapobieganie rozwojowi dolegliwości bólowych kręgosłupa ich rodziców (1.redukcja istniejących dolegliwości bólowych, 2.wyuczenie pozycji odciążających, 3.nauka prawidłowej ergonomii w zakresie opieki nad dzieckiem)
Wsparcie terapeutyczne polegało na:
- organizacji dla dzieci opieki pedagogiczno-psychologicznej umożliwiającej nabywanie kompetencji społecznych,
- organizacji aktywności życiowej rodziców niepełnosprawnych dzieci poprzez wspólne zajęcia i naukę „nordic-walking’u”. Ta forma rekreacji polegająca na marszu ze specjalnymi kijami połączyła przyjemne z pożytecznym – podniesie ogólnej kondycji oraz wydolności ruchowej rodziców, w przyjemnej atmosferze kontaktu innymi ludźmi.
Zobacz także: galerię zdjęć, artykuł: Akcja: Zdrowe plecy mojej mamy - Gazeta Wyborcza, 03/2010, artykuł: Mamo, tato! Zadbajcie też o siebie - Tygodnik Rybnicki, 02/2010, artykuł: Nie boimy się nowych wyzwań - Tygodnik Rybnicki, 02/2010, artykuł: Nordic Walking to strzał w dziesiątkę - www.ngo.pl, 04/2010, artykuł: "Zdrowe plecy mojej mamy" - to był strzał w dziesiątkę! - www.ngo.pl, 04/2010, artykuł: Zdroweplecy to strzał w dziesiątkę - www.niepelnosprawni.cris.org.pl, 04/2010
Projekt „Zdrowe plecy mojej mamy” realizowany dzięki dotacji z Fundacji PZU w ramach konkursu dotacyjnego: „Rozwijanie aktywności społecznej niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w 2009 roku”